Modelių agentūros – robotų gamykla ar saviraiškos erdvės?

Galimybės

Prieš porą dešimtmečių tradicinis mergaičių atsakymas į klausimą, kuo norėtų tapti užaugusios, buvo gydytoja arba mokytoja. Nūdien vienas dažniausių – manekenė, modelis. Kūno kultas įkvepia ir verslą – modelių mokyklėlių ir agentūrų, siūlančios grožio pamokas mažam ir dideliam, tikrai gausu…

Klaipėdos modelių agentūros “DM” direktorės pavaduotoja Aušra Ramonaitė tvirtino, kad susidomėjimas modelio darbu neblėsta – merginos agentūros slenkstį mina kone kasdien. “Sezono įkarštis – vasarą, kai jaunos merginos ieškosi papildomos veiklos”, – sakė pašnekovė.

Modelio karjerą gali pradėti jau 13-os metų paauglė. Išvažiuoti dirbti į užsienį gali tik sulaukusi 18-os. Bet iki tol perspektyvių fotomodelių ir manekenių laukia galimybės padirbėti Lietuvoje – pvz., per drabužių demonstracijas.

“DM” anksčiau veikė kaip “Kakadu” šokių mokykla. Vėliau veiklos profilis buvo pakeistas – į manekenių ir fotomodelių agentūrą. Klaipėdoje esame lyderiai”, – teigė A. Ramonaitė.

Pašnekovė neslėpė, jog merginų tėvų skepticizmas modelio darbo ir agentūros atžvilgiu – ne retenybė. “Tokiu atveju jie ateina su dukromis. Mes turime licenciją, šią veiklą plėtojame ne pirmi metai ir jokių nemalonių incidentų per šį laiką nepasitaikė”, – tvirtino A. Ramonaitė.

Agentūra pati rengia grožio konkursus, pvz., “Top Modelis”, “Mis Foto Žemaitija”. Vienas maloniausių pasiekimų – 2004-aisiais šios agentūros parengta Agnė Maliaukaitė laimėjo tapo “Mis Lietuva”.

Saviraiška ir savarankiškumas

Į agentūrą atėjusios merginos paprašoma nuotraukų – kad būtų galima įverinti jos fotogeniškumą. Jeigu ji labai jauna, dažniausiai pasiūloma lankyti paruošiamuosius kursus: “Juose mokoma, kaip daryti makiažą, prižiūrėti kūną”, – aiškino direktoriaus pavaduotoja. Tada padaroma pirmoji fotosesija.

“Paprastai ji nebūna stebėtinai sėkminga. Tačiau tada jau turime, iš ko rinktis – atsirenkame apie 15-20 gerų nuotraukų. Jas dedame į interneto tinklalapį. Laikui bėgant, į mus kreipiasi užsakovai iš Lietuvos ir užsienio. Teiraujamasi, ar mergina tam tikru laiku galėtų vykti darytis fotosesiją arba demonstruoti drabužius.

Padarytos nuotraukos sudedamos į pristatomąjį modelio albumą, arba “book’ą”. Aišku, labai didelis pliusas merginai, jeigu ji darėsi fotosesiją, tarkim, “Vogue” žurnalo užsakymu. Tačiau apskritai vertinamas bet koks darbas”, – tikino pašnekovė.

“Vištelės” ar vunderkindai?

Anot Kauno modelių agentūros “Modilina” savininkės ir vadovės Jolantos Sadauskienės, 13-14 metų mergaitės agentūroje ne lengvabūdiškai maivosi, pamiršusios mokslus, o atvirkščiai – įgauna savarankiškumo.

“Jos labiau vertina laiką. Supranta, kad jo turi labai nedaug, kad Lietuvoje bus neilgai, todėl turi nešvaistyti šiaip sau, o mokytis. Išvykos į kitas šalis formuoja jauno žmogaus pasaulėžiūrą. Tokia mergina dažnai pralenkia savo bendraamžius branda ir požiūriu į gyvenimą”, – įsitikinusi pašnekovė.

“Nepaisant to, kad daugelis galvoja, jog manekenės – merginos, kurios turi tuščias smegenėles, yra toli gražu ne taip, – teigė sostinėje įsikūrusios modelių agentūros “Major Image Group” bendrasavininkė bei modelis Renata Mikailionytė. – Jei myli sceną, šis jausmas išlieka ilgai, nes tai yra saviraiška, adrenalinas. Kelionės, pažintys – visa tai yra naudinga ir įdomi patirtis.”

Mokykitės, bet ne maivymosi

Kad taptum modeliu, turi įdėti pastangų, įsitikinusi J. Sadauskienė. Bet apie konkrečius agentūros rengiamus kursus būsimoms manekenėms “Modilinos” savininkė nenorėjo kalbėti.

“Tai yra agentūros paslaptis. Jei ją atskleisime – kitos agentūros ims mokyti to paties. Mergaitės yra supažindinamos su sveikos mitybos principais, vedamos grožio, dizaino pamokėlės”, – kalbėjo pašnekovė.

Ji neigė, neva jaunutės manekenės laikosi įvairių dietų, puoselėdamos gražią figūrą. “Keturiolikos metų mergaitė svorio problemų paprastai neturi. Svorio klausimas iškyla, kai sueina aštuoniolika, kai organizmas susiformuoja, ima moteriškėti”, – teigė agentūros vadovė.

R. Mikailionytės teigimu, vesti kursus agentūroje iš esmės nėra reikalo. Visa tai, ko reikia prezentacijų, demonstracijų metu, ji merginoms paaiškina prieš renginį. Tačiau modelis nemano, jog agentūrų vedami užsiėmimai vaikams ir jaunimui už tam tikrą mokestį yra beverčiai. Vaikai yra užsiėmę, turi tikslą ir leidžia laisvalaikį ne gatvėje – toks vienas R. Mikailionytės argumentų.

“Jei agentūroje dirba geri specialistai, jie padės išmokti ir eisenos, ir laikysenos, – sakė ji. – Kiek žinau, Klaipėda garsėja šokėjų rengimu, taigi manau, kad uostamiestyje tikrai yra žmonių, kurių pamokos pravers. Tačiau mokytis maivymosi tikrai nereikia.”

Žmogus – kaip arkliukas

Įgusti gražiai vaikščioti ir pozuoti naudinga kiekviena jaunai moteriai. Bet nereikia bijoti savo natūralios mimikos ir elgesio.

“Puiki laikysena, eisena – arba žmogus tai turi, arba ne, – įsitikinusi R. Mikailionytė. – To jokia mokykla nepakeis. Be abejo, pakoreguoti kažkiek įmanoma, tačiau tai yra gamtos duota, tai yra tavo saviraiška. Esu prieš tokius vaikščiojimus su veidrodžiu.

Kai žmogus labai nori pasitobulinti, jam gali padėti, patarti, tačiau nemėgstu, kai judesiai yra nugludinti. Žmogus – kaip arkliukas, kiekvienas vaikšto savaip. Kaip tik natūralumas ir yra labai vertinamas.”

Konkreti informacija

Keli “Jaunimo lygos” pašnekovai, paklausti, su kokiomis užsienio agentūromis bendradarbiauja jų atstovaujamos, dažniausiai atsakydavo, esą “pavadinimai nieko nesako”.

Iki šiol gali išgirsti gandų apie “modelių agentūras”, kurios merginas įdarbindavo užsienyje – tiesa, ne vaikščioti podiumu ar pozuoti fotografams, o tenkinti vyriškių geidulius viešnamiuose. Kaip neužkibti ant užnuodyto kabliuko? Deja, vieningo recepto nėra. Patarimas – būkite kiek įmanoma labiau apdairios ir objektyviai vertinkite save.

R. Mikailionytė sakė, jog apie modelių agentūrų tikslus, jų pliusus ir minusus galima spręsti tik pačiai pamėginus jose dirbti.

Anot J. Sadauskienės, į negirdėtų pavadinimų agentūras geriau neiti. “Mergina privalo labai konkrečiai sužinoti, kur išvyksta, su kuo pasirašo sutartį ir pan. Gerą vardą turinti agentūra neleidžia sau tokios prabangos – leisti žmones vykti nežinia kur”, – teigė pašnekovė.

Enrika ŠIKŠNYTĖ, Valerija LEBEDEVA

Šaltinis: ve.lt